Új id?járási veszélyjelz? rendszer
Szerző: (08.25. 11:43)

Az Országos Meteorológiai Szolgálat 2011. augusztus 1-től kistérségi szintű időjárási veszélyjelző rendszert működtet.

 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat az „Új Széchenyi Terv” Környezet és Energia Operatív Program keretében pályázatot nyújtott be Magyarország kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerének kiépítésére és üzemeltetésére. A 2009 novemberében indult projekt beruházásainak és a hozzá kapcsolódó fejlesztések eredményeként egy olyan időjárási veszélyjelző rendszer került kialakításra, amelyben a riasztások az eddigi regionális felbontás helyett kistérségi szinten kerülnek kiadásra, a figyelmeztetések pedig megyei szinten készülnek. Ezáltal pontosabban behatárolhatóak lesznek azok a területek, amelyek térségében az időjárási feltételek kedvezőek lehetnek a veszélyes időjárási esemény kialakulásához. A részletesebb információk birtokában a védekezésben érintett szervek hatékonyabban végezhetik a munkájukat, optimalizálni lehet a kárelhárításra és mentésre fordított erőforrásokat.

Az új riasztó- és veszélyjelző rendszer 2011. augusztus 1-től kezdte meg működését. A veszélyes időjárási jelenségekre kiadott riasztásokat és figyelmeztetéseket a lakosság is folyamatosan nyomon követheti az OMSZ honlapján (www.met.hu).

Az ipari és informatikai társadalom egyre inkább érzékenyebbé válik a külső, természeti hatásokra. A pusztító természeti erők közül Magyarországon elsősorban a légköri folyamatok által keltett veszélyekre kell számolnunk: pusztító szélviharokra, jégesőkre, árvizekre vagy forróságra és aszályra. Ma már a meteorológia nélkülözhetetlen egy ország társadalma, gazdasága számára a biztonság növelése érdekében. Nagyon fontos a társadalom tudatosságnövelése, az egyén felelőssége és a figyelmeztetés a veszélyes időjárási helyzetekre.

A meteorológiai tudomány lehetőségei korlátozottak. Minden helyzetben tökéletes, 100%-os pontosságú előrejelzés, veszélyjelzés sohasem adható. Egyes időjárási események nem ugyanolyan pontossággal és időelőnnyel jelezhetők előre. Azonban ezen korlátok ellenére is a meteorológia célja, minél pontosabb és jobb beválású előrejelzéseket és veszélyjelzéseket készítsen.

Az OMSZ az elmúlt években jelentős fejlesztéseket végzett a veszélyes időjárási folyamatok ultrarövidtávú (NOWCASTING) előrejelzési módszertanának hazai kidolgozása érdekében. Az ilyen irányú fejlesztéseknek köszönhetően 2006. február elsejétől működik hazánkban időjárási veszélyjelző rendszer, amellyel 2011. augusztusig az ország 7 közigazgatási régiójára regionális szintű riasztások kerültek kiadásra.

A jelenlegi riasztási rendszer továbbfejlesztésének célját szolgálta a 2009 novemberében indult és most záruló az „Új Széchenyi Terv” Környezet és Energia Operatív Program keretében Magyarország kistérségi időjárási veszélyjelző és riasztó rendszerének kiépítésére és üzemeltetésére benyújtott pályázat.

A projekt eredményeként beszerzésre és beüzemeltetésre került egy új szuperszámítógép, amelynek köszönhetően a modellezési célra rendelkezésre álló számítógépes kapacitás lényegesen megnövekedett. Ez lehetőséget adott a korábbinál lényegesen nagyobb tér- és időbeli felbontású modellfuttatások elvégzésére, valamint az olyan számításigényes módszerek operatív alkalmazására, amelyek kipróbálására addig csak utólag, esettanulmányok formájában volt lehetőség. A fejlesztéseknek köszönhetően a veszélyjelzők hamarabb juthatnak hozzá a legfrissebb meteorológiai információkhoz segítve a fontos döntés meghozatalát. Az új veszélyjelzési rendszer kialakításához a szakmai fejlesztések, informatikai beruházások mellett szükséges volt az új rendszernek megfelelő adatbázis kialakítása, új riasztásokat kezelő szoftver kifejlesztése, új weboldal létrehozása és a megnövekedett információ mennyiség továbbítását biztosító, stabil informatikai rendszer kialakítása.

A fejlesztést követően 2011. augusztus 1-től az új veszélyjelzési rendszerben a riasztások az eddigi regionális felbontás helyett a 174 közigazgatási kistérségre lebontva kerülnek kiadásra, a figyelmeztetések pedig megyei szinten készülnek. Az új veszélyjelzési rendszerben pontosabban behatárolhatóak lesznek azok a területek, amelyek térségében az időjárási feltételekkedvezőek lehetnek a veszélyes időjárási esemény kialakulásához.

Bízunk abban, hogy az új veszélyjelző rendszer a többi meteorológiai előrejelzéssel együtt csökkenti a társadalom kiszolgáltatottságát az időjárási katasztrófákkal szemben. A veszélyjelzés életeket menthet, az elővigyázatosságból időben megtett intézkedések, az egyén felelős döntése pedig nagymértékben mérsékelheti a károkat.

További információ: www.met.hu/idojaras/veszelyjelzes/

Hogyan működik a veszélyjelző rendszer?

Előzetes figyelmeztetést és riasztást a következő időjárási elemekre adunk ki: heves zivatar, felhőszakadás, széllökés, ónos eső, hófúvás.

Első lépcsőben készül egy, az adott napra, valamint a következő napra szóló, szöveges és térképes formában is megjelenő előzetes figyelmeztetés, amelyben a legvalószínűbb veszélyes időjárási események várt térbeli és időbeli alakulásának leírását találhatjuk meg.

Második lépcsőben, amikor az időjárási feltételek adottak az előzetes figyelmeztetésben már jelzett veszélyes időjárási események előfordulásához, a bekövetkezés előtt általában 0,5-3 órával sor kerül a veszélyes időjárási eseményekre figyelmet felhívó, térképes formában megjelenő riasztás kiadására.

A rendszer részét képezik még a nagy mennyiségű esőre, hóra vonatkozó figyelmeztetések, valamint a hőhul-lám, rendkívüli hideg, továbbá a tartós sűrű köd, és a talajmenti fagy esetén kiadandó speciális figyelmeztetések, amennyiben az esemény legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen várhatóan jellemző lesz.

A figyelmeztetések és a riasztások során 3 veszélyességi szintet különböztetünk meg.

Első szint (sárga)

Az ebbe a kategóriába sorolt időjárási események nem szokatlanok, de potenciális veszélyt jelenthetnek, ezért tanácsos elővigyázatosnak, óvatosnak lenni, főként az időjárási hatásoknak jobban kitett tevékenységek során.

Második szint (narancs)

Veszélyt hordozó időjárási jelenség, amely káreseményekhez vezethet, vagy akár személyi sérülést, balesetet is okozhat. Érvényben lévő veszélyjelzés esetén legyünk nagyon körültekintőek, vigyázzunk saját biztonságunkra és értékeinkre.

Harmadik szint (piros)

Veszélyes, komoly károkat okozó, sok esetben emberi életet is fenyegető időjárási jelenségek, amelyek rendszerint kiterjedt területeket érintenek. Érvényben lévő veszélyjelzés esetén legyünk különös figyelemmel értékeinkre és saját biztonságunkra.

A veszélyjelzés korlátai:

Egyes időjárási események nem ugyanolyan pontossággal és időelőnnyel jelezhetők előre. 100%-os pontosságú előrejelzés sohasem adható. Egy adott területre kiadott figyelmeztetés, riasztás azt jelenti, hogy az időjárási feltételek kedvezőek a veszélyes időjárási esemény kialakulásához a figyelmeztetett, riasztott és az ahhoz közel eső területeken. Az előzetes figyelmeztetés és riasztás így nem jelent garanciát az adott veszélyes időjárási esemény bekövetkezésére az érintett terület egy adott pontján!

Egy bizonyos tér és időskála alatt, vagyis a nagyon kis területekre korlátozódó, illetve rövid ideig (általában néhány percig) tartó jelenségek jelzése nem célja a veszélyjelzési rendszernek.